A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

Одинадцять видів ігор для розвитку дитини

Дата: 25.01.2023 13:00
Кількість переглядів: 51

Одинадцять видів ігор для розвитку дитини

Діти люблять гратися. І, якщо вам здається, що гра потрібна їм просто для розваги - це не так. Гра має дуже важливе значення в зростанні й розвитку дитини. Саме завдяки їй діти розвивають почуття власного «я», спілкуються з однолітками, вчаться взаємодіяти з іншими людьми і ділитися важливою інформацією. Як і будь-яка інша діяльність, що пов'язана з розвитком, гра - це складна діяльність. Вона може складатися з декількох етапів. Існують різні види ігор.

Розглянемо 11 видів ігор, які впливають на розвиток дитини. Але спочатку нам слід розібратися, що таке гра і чому вона важлива для розвитку дитини. Що таке гра? Говорячи просто, гру можна визначити як добровільну діяльність, спрямовану на отримання задоволення. Гра дуже впливає на розвиток дітей, тому що розвиває у них самосвідомість і вчить вирішувати соціальні проблеми. Гра допомагає дитині розслабитися і налагодити спілкування з однолітками. Також прийнято вважати, що гра допомагає дітям освоїти моторні навички (такі як, наприклад, вміння утримувати баланс) і концентрацію. Це допомагає дітям у навчанні в школі. Чому гра важлива для розвитку дитини? Психологи виділяють три основні мети ігрової діяльності: гра - ключовий елемент навчання дітей. За допомогою гри діти наслідують дорослих і опановують нові навички; гра дозволяє дитині відчути прихильність до однолітків і батьків; гра допомагає дитині подолати емоційний стрес. Все це свідчить про те, наскільки дитині важливо гратися щодня. Тому в дитячих садках для гри відведено так багато часу. Види ігор, що важливі для розвитку немовлят і дошкільнят Будь-яка гра - безцільне перекидання м'яча один одному або рольові костюмовані ігри - залучає увагу дитини, розвиває її творчий потенціал і уяву. Розглянемо 11 видів ігор, що сприяють розвитку дитини.

1. Вільна гра Вільна гра відбувається, наприклад, коли немовля робить хаотичні рухи руками і ногами. З боку це здається випадковими рухами, але це, безперечно, є однією з форм гри. Її часто можна спостерігати у новонароджених і немовлят. Переваги: дитина пробує робити рухи й інтуїтивно дізнається про емоційне збудження; вільна гра створює основу для ігрової діяльності в майбутньому. Приклади: хаотичні рухи рук і ніг; дитина, як здається, нічого не робить.

2. Паралельна гра Паралельна гра, як правило, спостерігається у дітей у віці від 1 до 2 років, коли вони граються разом, але мало взаємодіють один з одним. З боку здається, що діти граються кожен сам по собі, не намагаючись привернути увагу інших. Під час паралельної гри дитина може спостерігати за іншими дітьми і вносити на основі цього зміни у свою гру. Але вона не буде намагатися будь-яким чином впливати на своїх однолітків. Переваги: паралельна гра вчить дитину взаємодіяти з однолітками; паралельна гра вчить дитину тому, що їй належить, а що - ні; паралельна гра вчить дитину рольових ігор. Приклади: випадки, коли дитина ділиться з кимось своїми іграшками; рольові та костюмовані гри; будівництво замку в пісочниці, у якій граються також інші діти.

3. Асоціативна гра Асоціативна гра полягає в тому, що діти починають більше цікавитися однолітками і менше уваги приділяти іграшкам. Коли діти взаємодіють один з одним, з боку здається, що в їхній грі немає правил, структури і кінцевої мети. Цей вид гри найчастіше спостерігається у дітей у віці 3-4 років. Переваги: асоціативна гра допомагає дітям соціалізуватися і спілкуватися з однолітками; вчить дітей правил спілкування; завдяки асоціативній грі діти вчаться ділитися; діти розвивають мовні навички; діти вчаться вирішувати проблеми і співпрацювати один з одним. Приклади: гра декількох дітей одними і тими ж іграшками; обмін іграшками; активне спілкування дітей між собою.

4. Одиночна (незалежна) гра Одиночна гра зазвичай спостерігається у дітей у віці 3-4 років. Під час такої гри дитина захоплена іграшками, вона їх піднімає і розглядає. Вона не цікавиться однолітками, які знаходяться поруч. Одиночна гра важлива для дітей, які ще не освоїли необхідні фізичні або соціальні навички і можуть соромитися підійти до однолітків. Переваги: дитина вчиться бути самостійною; дитина приймає самостійні рішення; дитина розвиває впевненість, взаємодіючи з однолітками; одиночна гра розвиває уяву і креативність дитини; дитина самостійно отримує нові знання про навколишній світ; дитина вчиться розслаблятися і думати. Приклади: розігрування уявних подій; малювання.

5. Уявна гра Під час уявної гри діти уявляють різні ситуації і себе в певній ролі, а потім розігрують уявні сценарії. Цей вид гри спонукає дитину розігрувати різні емоції. Переваги: уявні ігри розвивають інтерес дитини до навколишнього світу; гра розвиває уяву і творчість дитини; розвиває навички вирішення проблем; розвиває мовні навички; заохочує співчуття до оточуючих. Приклади: рольові ігри; розмови з ляльками; прояви турботи і прихильності до м'яких іграшок.

6. Гра на спостереження Діти беруть участь у грі в якості глядача. Вони спостерігають за іграми інших дітей, але не беруть в них активної участі. Такі ігри найчастіше спостерігаються у дітей дошкільного віку, які навчаються, спостерігаючи. Переваги: спостерігаючи за іншими, дитина вчиться; слухаючи і вивчаючи гру однолітків, дитина розвиває мовні навички. Приклад: випадки, коли дитина проявляє жвавий інтерес до гри інших дітей, але сама не бере в ній участі.

7. Гра-змагання Це організована гра з чіткими правилами і умовами перемоги і програшу. Футбол і всілякі дворові і настільні ігри - це приклади ігор-змагань. Переваги: дитина вчиться грати за правилами; дитина вчиться чекати своєї черги; дитина вчиться працювати в команді. Приклади: настільні ігри; ігри на вулиці: футбол, настільний теніс, бадмінтон тощо.

8. Гра на співпрацю У міру зростання діти розвивають свої соціальні навички. У кінцевому рахунку вони вчаться співпрацювати, взаємодіяти і гратися разом. У грі на співпрацю діти разом виконують командну роботу для досягнення спільної мети. Переваги: дитина вчиться ділитися і розуміти однолітків; дитина розвиває комунікативні навички; починає розуміти цінність командної роботи; вчиться самовиражатися; підвищує впевненість у собі. Приклад: діти разом будують замок з піску.

9. Символічна гра Діти використовують різні предмети для виконання дій. Гра на музичних інструментах, малювання, розфарбовування і спів - все це форми символічної гри. Переваги: дитина самовиражається; дитина досліджує нові ідеї; дитина експериментує і вчиться виражати емоції. Приклад: малювання; спів; гра на музичних інструментах.

10. Фізична гра Це вид гри, який передбачає фізичну активність. Переваги: заохочує фізичну активність дитини; розвиває велику і дрібну моторику. Приклади: катання на велосипеді; хованки; ігри з м'ячем.

11. Конструктивна гра Сюди входять будь-які види ігор, які передбачають конструювання або збирання чогось. Переваги: гра мотивує дитину зосередитися на досягненні мети; вчить планування і співпраці; вчить наполегливості; розвиває адаптивність до нових умов. Приклади: будування з кубиків; побудова замку з піску. Гра вкрай важлива для зростання і розвитку дітей, тому батьки не повинні заважати своїй дитині гратися. По можливості батьки повинні якомога частіше гратися з дитиною - це зміцнює емоційний зв'язок. Коли маленькі діти граються з іграшками, спостерігайте за ними, щоб уникнути нещасних випадків. Переконайтеся, що дитина має можливість гратися і спілкуватися з однолітками. Ходіть разом з нею в парк або на дитячий майданчик. Це допомагає їй розвинути соціальні навички і вчить ділитися. Переконайтеся, що в дитячому садку, куди ви віддаєте дитину, достатньо уваги приділяється як іграм, так і заняттям за програм

Підготувала фахівець ІРЦ- Гірса  Тетяна Володимирівна


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора