A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

ПОРАДИ БАТЬКАМ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ДИСТАНЦІЙНОГО

Дата: 14.10.2022 12:53
Кількість переглядів: 63

ПОРАДИ БАТЬКАМ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ДИСТАНЦІЙНОГО

КОРЕКЦІЙНО-РОЗВИТКОВОГО ПРОЦЕСУ ДЛЯ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВОСТЯМИ ФУНКЦІОНУВАННЯ

 

Дистанційне навчання дітей - виклик для батьків.

 Попри те, що дистанційні технології створюють великі можливості для подальшого впровадження в освіті, проте для батьків, які безпосередньо залучені до дистанційного навчання своїх дітей, це стало справжнім викликом. Оскільки така форма навчання передбачає взаємодію учня з фахівцем лише в дистанційному форматі, безпосередній супровід навчання зі сторони батьків є вкрай важливим для дітей зі складними порушеннями розвитку.

Батьки – партнерифахівців!

В нових умовах навчання, батьки стають для дітей також вчителями, тож багатьох цікавить питання як організувати методичне забезпечення віддаленого освітнього процесу, як створити розвиваюче середовище вдома? Дитина з особливими потребами потребує постійної батьківської підтримки. Саме родина має бути зацікавлена в тому, щоб забезпечити відповідний педагогічний вплив для оволодіння дитиною потрібними знаннями й уміннями. Отже, співпраця з фахівцями, з використанням технологій дистанційного навчання, або у режимі онлайн спілкування, або оф-лайн (через опрацювання підготовлених для дитини завдань) – це спільна стратегія щодо організації освітнього процесу в умовах дистанційного навчання.

Практичні кроки та поради щодо ефективної організації корекційно-розвиткового процесу вдома

Крок 1.Дотримання режиму дня (чергування інтелектуального навантаження з фізичним).

Плануйте день разом із дітьми. Дитині дуже важко буде повертатися до навчальних буднів, якщо зараз її графік буде інший. Тому, бажано продовжувати лягати спати, прокидатися, харчуватися і гуляти в один і той же час.

Розподіляйте навантаження дитини. Не виконуйте все одразу. Інтелектуальні завдання чергуйте з фізичними хвилинками, руховими іграми. Крім фізичних вправ, дитина може   під час перерви зайнятися справами по дому (скласти іграшки, погодувати риб тощо) чи погратися

Крок 2.Складання розкладу уроків, занять тощо.

Оформіть режим дня разом з дитиною у формі плакату (з фотографіями дій, піктограм та інших символів тощо) та прикрипіть у кімнаті.Зазвичай найпродуктивнішим часом для навчання є ранок.

Крок 3.Використовуйте цікаві прийоми поетапного досягнення результату.

Якщо дитині  важко впоратися з певним обсягом роботи, запропонуйте їй намалювати на аркуші кола, які відповідають кількості необхідних завдань, і по черзі розфарбовувати чи закреслювати їх. Виконали одне завдання – і закреслили коло.Корисним є розроблення спеціальної системи заохочення. Це підтримує мотивацію до виконання завдань, діти пишаються своїми виконаними справами.

Крок 4.Організація робочого простору.

Для ефективного навчання необхідно забезпечити дитину її комфортним та зручним робочим місцем. Адже навчання на дивані або лежачи в ліжку буде відволікати і шкодити здоров’ю дитини. Тому виберіть окремий куточок (навчальну зону) у будинку та обладнайте його. Бажа ноусунути фактори, що можуть відволікати дитину.

Крок5. Заздалегідь ознайомте дитину з процесом дистанційного навчання.Поясніть, як буде проходити заняття вдома,для чого поруч будуть батьки і яку допомогу вони будуть надавати, як будуть працювати разом. Психологічно налаштуйте дитину на ефективну спільну роботу та взаємодію.

Крок 6.Організація навчання.

Чергуйте навчання з іншими видами навчальної діяльності: читання книг, створення проектів, спостереження, експериментування, розвиваючі ігри, малювання, ліплення, конструювання тощо.

Слід пам’ятати, що знання краще засвоюються в ігровій формі. Всі уміння та навички закріплюються за принципом «від простого до складного» (якщо дитина вільно виконує завдання, або навичка вже сформована і доведена до автоматизму, тоді ускладнюємо завдання або формуємо нову навичку). Допоможіть вашій дитині, якщо у неї щось не виходить, підтримайте її.

Крок 7.Усунення бар’єрів та труднощів у навчанні.

Якщо дитина зустрічається з психологічними труднощами роботи з новою формою викладу матеріалу, технічними труднощами при роботі з обладнанням, допоможіть йому справитися з цим, надайте їй психологічну підтримку та допомогу, у разі необхідності звертайтеся до педагога за консультацією.

Крок 8.Підтримуйте інтерес до навчання.

Мотивуйте дитину до успіху. Мотивація може бути різною – зовнішньою (заохочення, якто дозвіл погратися на комп'ютері, купити іграшку тощо) та внутрішньою – власне пізнавальний інтерес дитини (який підвищується від підтримання допитливості дитини, похвали за її досягнення тощо).

Крок 9.Пам’ятайте про дотримання здоровя збережувального режиму під час дистанційного навчання.

Враховуйте ризики, які виникають прироботі на комп’ютері:

·Гіподинамія. Тривале сидіння перед комп’ютером в одному положенні призводить до того, що м’язи слабо розвиваються, дитина стає дратівливою, швидко стомлюється.

·Порушення зору. Постійна напруга зору веде до стомлення очних м’язів, а також негативно впливає на внутріочні судини і сітківку ока.

·Навантаження на руки. Під час роботи за комп'ютером кисті рук постійно знаходяться в напрузі: вони здійснюють однотипні рухи, довгий час не змінюють позицію. В результаті виникає стійке стомлення м’язів рук, що потім виражається в болях суглобів.

·Навантаження на шию. Під час роботи за комп’ютером шийний відділ хребта також знаходиться в постійній напрузі, особливо якщо дитина сидить нерівно. В результаті погіршується кровопостачання мозку, може виникнути кисневе голодування, що проявляється в головних болях.

·Вплив на центральну нервову систему. Тривале використання комп’ютера може не тільки стати причиною підвищеної стомлюваності і навіть запаморочень, але й викликатиіншіпорушення - сонливість, апатію, неуважність, нестриманість, зниження уваги тощо.

Робіть паузи під час навчання, перерви після кожного відео-уроку чи заняття, виконуйте рекомендовані фахівцями вправи для очей, дихальну гімнастику, фізкульхвилинки у процесі роботи з комп’ютером. Проводьте гімнастику для зняття стомленості.

Крок 10.Позитивне оцінювання діяльностіПрагнення дитини до виконання завдань повинно оцінюватись позитивно та підкріплюватись словами дорослого. «Молодець», «У тебе все вийде», «Ти дуже старався», «Сьогодні тобі вдалося це зробити краще»

Ваша увага та турбота допоможе дитині навчатися, розвиватися, подолати можливі труднощі та бар’єри при дистанційному навчанні.

! Викладений  матеріал почерпнутий з: «ПОРАДНИК БАТЬКАМ: ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ ДІТЕЙ З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИМИ ПОРУШЕННЯМИ» / навчально-методичний посібник /авт.: О. Чеботарьова, Г. Блеч, І. Бобренко, І. Гладченко, О. Мякушко, І. Сухіна, С.Трикоз. За заг. ред. О. Чеботарьової – К.: ІСПП імені Миколи Ярмаченка НАПН України, 2020. – 4-13c.

Література:

 Чеботарьова, О. В., Гладченко, І. В., Василенко-ван де Рей, А. andЛіщук, Н.І. (2018) Дитина із синдромом Дауна «Інклюзивне навчання» . «Ранок», ВГ «Кенгуру», м. Харків, Україна. ISBN 978-617-09-3805-3 http://ispukr.org.ua/?p=4997#.XrrGSP_7TMw; https://lib.iitta.gov.ua/711322/

Трикоз, С. В. andБлеч, Г. О. (2018) Дитина з порушеннями інтелектуального розвитку «Інклюзивне навчання». «Ранок», ВГ «Кенгуру», м. Харків, Україна. ISBN 978-617- 09-3800-8 http://ispukr.org.ua/?p=4997#.XrrGSP_7TMw ;https://lib.iitta.gov.ua/711320/

Чеботарьова, О. В., Коваль, Л. В. andДанілавічютє, Е.А. (2018) Дитина із церебральним паралічем «Інклюзивне навчання» . «Ранок», ВГ «Кенгуру», м. Харків, Україна. ISBN 978 -617-09-3801-5 http://ispukr.org.ua/?p=4997#.XrrGSP_7TMw; https://lib.iitta.gov.ua/711323/

Сухіна, І.В. (2018) Гіперактивна дитина «Інклюзивне навчання». «Ранок», ВГ «Кенгуру», м. Харків, Україна. ISBN 978-617-09-3802-2 http://ispukr.org.ua/?p=4997#.XrrGSP_7TMw ;https://lib.iitta.gov.ua/711316/

Корисні ресурси:

https://mon.gov.ua/ua/news/distancijne-navchannya-zno-vstupna-kampaniya-mon-zapustiloinforesurs-pro-klyuchovi-zmini-v-osviti-vprovadzheni-cherez-karantin

http://ispukr.org.ua/?page_id=685#.XrrETkQzbIU

https://www.youtube.com/channel/UCQR9sMWcZshAwYX-EYH0qiA

https://imzo.gov.ua/

Матеріал підготувала фахівець (консультант) ІРЦ (вчитель-дефектолог) Малярчук Ірина Петрівна.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора