A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

ВПРАВИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ЗОРОВОГО ТА СЛУХОВОГО СПРИЙНЯТТЯ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Дата: 22.02.2022 12:38
Кількість переглядів: 94

ВПРАВИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ЗОРОВОГО ТА СЛУХОВОГО СПРИЙНЯТТЯ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

 

Спробуй на дотик: що це таке?

Спробуй на смак: солодке, гірке?

Хто це говорить – вушками слухай.

Що це так пахне – носиком нюхай.

Очима на все поглянь ти уважно.

Сенсорну зарядку зробили прекрасно!

 

Відомо, що у людини є п’ять органів чуття – очі (зір), вуха (слух), язик (смак), ніс (нюх), шкіра (дотик, відчуття болю, температури). Саме ці органи допомагають дитині сприймати світ.

Досить важливо розвивати сприйняття дитини ще в ранньому віці. І батькам слід пам’ятати про це.

Тому пропоную декілька варіантів ігор в домашніх умовах на розвиток зорового та слухового сприйняття.

 

Вправи на розвиток зорового сприйняття:

 

  • Змішати кілька комплектів гудзиків і запропонувати дитині розсортувати їх: спочатку вибрати найбільш великі, потім самі маленькі, розкласти за кольором, знайти ті, у яких дві дірочки і ті, у яких 4;
  • Прикріпити прищіпки до вирізаного з картону кола, щоб вийшло «сонечко» або «квіточка». Запропонуйте дитині зняти всі прищіпки, а потім прикріпити назад. Якщо вони у вас різних кольорів, то можна попросити  дитину викладати їх по черзі;
  • Запропонуйте дитині знайти відмінності на двох зображеннях, у яких збігається все, крім кількох деталей. Така забава дуже добре розвиває спостережливість;
  • Збирання пазлів – ідеальне заняття для розвитку зорового сприйняття і, разом з тим, мислення.

 

Вправи на розвиток слухового сприйняття

 

  • Хто як говорить. Гуляючи з дитиною на вулиці, обов’язково називайте джерелозвучання, вказуючи на нього рукою і вимовляйте цей звук.

Наприклад, кішка говорить «мяу-мяу», собаку - «гав-гав».

  • Вгадай предмет за звуком. Сховайте від дитини за ширмою різні предмети, що видають звуки, наприклад, дзвоник, барабан, брязкальце, сопілочку, коробку сірників. Малюк повинен вгадати предмет, який ви візьмете в руки;
  • Доручення. Дитина сидить на відстані 5-6 м від дорослого. У вас на столі покладені різні іграшки. Ви чітко, середньої сили голосом звертаєтесь до дитини: “Візьми м’ячик і поклади його на килим” або: “Візьми зайчика і посади його на стілець” і т.д. Потім даєте завдання вже тихим голосом.
  • Спіймай звук. Прочитайте дитині вірш, в якому часто повторюється один і той же звук і попросіть назвати цей звук. Як приклад, пропоную вам авторський вірш про зайчика, в якому повторюється звук «з»:

Зайчик в лісі заблукав

Друзів зайчиків шукав.

Ще й зміючки він злякався,

Під бузочком заховався.

Зовсім-зовсім стало страшно,

Аж заплакав бідолашний.

А зайчиха-мати

Зайченя пішла шукати.

І знайшла зайча зайчиха,

Заспокоїла, і стиха

Зайченя взяла за лапку.

Звеселіло враз зайчатко!

Й задоволені зайці

Пострибали по стежці!

  • Запам’ятай слова. На столі під серветкою лежать предметні картинки або іграшки. Ви пропонуєте дитині послухати два-три слова-назви, запам’ятати їх, а потім знайти на столі відповідні картинки (іграшки).
  • Слухаємо музику. Дуже велике значення для розвитку слухового сприймання має слухання музики. Тому рекомендується проводити, так звані, музичні хвилинки. Під час них ви пропонуєте дитині сісти або лягти на килим, бажано з заплющеними очима, що допомагає розслабитися і не реагувати на зорові подразники, а зосередити свою увагу на джерело звуку.

 

Розвиток слухового та зорового сприйняття слугує опорою для розвитку психічних процесів (пам`ять, уява, мислення, увага, мовлення).

Тому, шановні батьки, пам`ятайте про це. Помітивши в розвитку дитини якісь порушення, вчасно зверніться до спеціалістів. Чим раніше буде виявлено порушення, тим більше шансів для успішної корекції!

 

 

 

Підготувала фахівець (консультант)

інклюзивно-ресурсного центру

(вчитель-дефектолог)

Миколаюк Юлія Миколаївна

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора