A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

Три рівні слухняності від Марії Монтессорі.

Дата: 20.05.2022 12:22
Кількість переглядів: 284

Три рівні слухняності  від Марії Монтессорі.

Марія Монтессорі, автор методу Монтессорі, говорить про три етапи слухняності, які дитина в своєму житті переживає, причому кожен у своєму темпі. На цей темп впливає характер дитини і середовище, в якому вона росте.

Перший рівень - рівень внутрішніх імпульсів і внутрішніх інтересів дитини

Я не буду слухатися, тому що хочу робити щось інше – ось девіз дитини.

Перший рівень слухняності у дітей триває приблизно до 3-3,5 років. У цьому віці дитина не здатна слухатися тільки тому, що батьки цього хочуть. Тільки якщо виражене батьками прохання збігається з внутрішнім імпульсом і внутрішніми інтересами дитини, вона може виконати дане розпорядження. Дитина знаходиться на самому початку процесу формування своєї особистості і ще не вміє керувати і контролювати свою волю свідомо.

В першу чергу малюком керують його неусвідомлені внутрішні імпульси.

Наприклад, дитина свідомо чистила зуби вже деякий час. Буде час, коли він буде робити це дуже охоче. А потім настане момент, коли дитина почне протестувати і не захоче робити те, що до цього робив з радістю. Це не означає, що вона не слухається. Швидше за все, коли вона чистила зуби без заперечень, вона хотіла це робити, це було щось нове і цікаве. Але тепер це вміння освоєно, і процес вже не здається цікавим.

Якщо батьки хочуть виробити якусь звичку звичайної рутиною, важливо продовжувати почате і в тому випадку, якщо дитина проявляє небажання і протест. До того ж негативні емоції, які дитина отримує в цих ситуаціях, теж є життєвим досвідом. Дитина повинна навчитися спілкуватися і навчитися справлятися з негативними емоціями, які вона відчуває в цьому віці.

На етапі першого рівня корекції поведінки немає сенсу пояснювати, чому щось потрібно зробити, або просити щось зробити. Сприйняття дитини ще не розвинулося настільки, щоб ця інформація могла бути сприйнята і проаналізована. Деструктивні дії в цьому віці, наприклад смикання кота за хвіст, треба просто припиняти за допомогою суворого «НІ».

Основні заповіді, які в цьому віці треба дотримуватися

Визначити, що не можна робити ні в якому разі, і послідовно дотримуватися цього.

Керуватися принципом «ти можеш робити майже все, крім того, що заподіює шкоду твоєму житті або житті інших людей».

Послух перемежовується з непослухом. В один момент дитина може щось зробити, в інший не може. Все залежить від того, чи збігається прохання батьків з внутрішнім бажанням дитини.

По можливості вирішувати ті дії, які його захоплюють і які не завдають шкоди іншим.

Дитячим поведінкою керує його внутрішня воля.

Другий рівень – рівень перевірки кордонів.

Другий рівень слухняності триває від 3,5 років до 5 років.

У цьому віці дитина повинна бути здатна слухатися практично завжди. Якщо тільки батьки дозволили на попередньому віковому етапі проводити час, концентруючись і освоюючи внутрішню дисципліну, дозволяючи жити в середовищі, яка відповідала її потребам, дитина вже повинна вміти себе контролювати, прислухатися до волі батьків або інших дорослих. Це етап, коли яскраво виражаються спостереження, які були в навколишньому середовищі. Тому діти дуже наслідують батьків у цьому віці.

Найбільший виклик цього віку - формування самосвідомості дитини, і вона перевіряє встановлені певні батьками кордони.

Коли дитина отримала здатність справлятися зі своїми потребами самостійно - здатність одягнутися, поїсти, - їй хочеться перевірити, наскільки далеко батьки дозволять їй робити все саме самій. Чи дозволять батьки дитині самій вибирати, коли вона піде спати? Що їстиме?

Якщо в цьому віці дитина не слухається, варто подумати, чи були батьки на попередньому віковому етапі досить послідовними у заборонах та правилах. Можливо тактика їх виховання була «сьогодні не можна, а завтра можна»?  Чи було їх «Ні» дійсно «Ні»? Така поступливість батьків вчить дитину маніпулювати.

Правила як і раніше визначають батьки, тому важливо строго дотримуватися цих правил. Не завжди необхідно пояснювати дитині такі складні питання, чому потрібно йти спати вчасно або чому важливо здорове харчування. Досить того, що батьки вдома визначають правила, які дитина повинна дотримуватися.

Батьки вирішують, які вимоги дійсно важливі і не підлягають зміні. Дитина намагається з'ясувати, наскільки далеко вона може ці кордони посунути.

Основні заповіді, які в цьому віці треба дотримуватися

Важлива послідовність: якщо я один раз щось не дозволив, то чи не дозволю і в наступний раз.

Послух залежить від зовнішніх обставин - може виконати те, що хтось просить.

Спостерігаю, чи роблять самі батьки те, що вимагають від мене

Спостерігаю, чи роблять самі батьки те, що вимагають від мене

 

 

Третій рівень слухняності – «внутрішній послух»

Третій рівень слухняності починається приблизно з 5 років, коли починається «внутрішній послух». Дитина щось дотримується не тому, що хтось це сказав, а тому, що це їй самій доставляє радість.

Якщо дитина жила в середовищі, де порядок вважається цінністю, і їй треба було брати участь в підтримці цього порядку, то на третьому рівні слухняності дитина щиро і з радістю братиме участь в процесах без мотивування дорослими. Це момент, коли з дитиною можна говорити про цінності, чому щось потрібно робити. Формується внутрішня дисципліна і внутрішня мотивація.

Конфлікти в цьому віці бувають не по приводу перевірки кордонів, а з приводу того, що слова батьків не збігаються з їхніми справами і того, що цього вимагають від дітей.

Основна заповідь, яку в цьому віці треба дотримуватися

Велике значення має те, який сам дорослий, що він показує і що робить. Не можна вимагати від дитини того, що робить дорослий.

 ПІДГОТУВАЛА ФАХІВЕЦЬ ІРЦ- ПАНАСЮК І.В. Ресурс-соціальна мережа Фейсбук


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора