A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

ЩО ТАКЕ «ДИСКАЛЬКУЛІЯ»?    

Дата: 03.05.2022 12:16
Кількість переглядів: 310

 

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQgaa0P0GoYXYtDje_92dafHk8RmDPDhbNO7ICWD5Jv65PubqB5mcqts6FrbmiFklOBv8c&usqp=CAU

ЩО ТАКЕ «ДИСКАЛЬКУЛІЯ»?    

Корисна інформація для батьків.

 

Останнім часом багато дітей мають труднощі в розв’язанні математичних обчислень, написанні чисел, їм важко даються елементарні навички лічби та рахунку. З чим це пов’язано, які причини даних труднощів та як допомогти дитині опанувати елементарні математичні поняття – питання, які неодноразово цікавлять небайдужих батьків. Тому, в першу чергу, спробуємо пояснити, як називається даний вид труднощів та дати корисні поради щодо їх подолання.

ДИСКАЛЬКУЛІЯ — це специфічний розлад розвитку біологічного походження, пов'язаний з нездатністю навчання арифметиці і математичних наук в цілому. Часто ії називають "математична дислексія". Ця трудність не залежить ні від рівня інтелектуального розвитку дитини ні від застосовуваних педагогічних методів.

 ДИСКАЛЬКУЛІЯ – це специфічний розлад, пов’язаний з труднощами у математичних обчисленнях (відніманні, додаванні, множенні, діленні), що проявляється у порушеннях розуміння логіки математичних дій, умови задачі, закономірностей перетворення чисел та їх співвідношення.

Дискалькулія виражається у тому, що при пізнанні математичних значень дитина не може усвідомити для себе зміст деяких або навіть усіх математичних символів, які у них використовуються. Тому дитині необхідні спеціальні методи або інструменти, з допомогою яких вона зможе опанувати математичні знання.

Дискалькулія часто виявляється в дітей з труднощами в засвоєнні навчальної програми: у дітей з сенсорними і моторними порушеннями, з тяжкими порушеннями мовлення, з інтелектуальною недостатністю.

При виконанні знайомих математичних завдань таким дітям потрібна не тільки організуюча та спрямовуюча допомога, а частковий чи й повний розбір дій, що виконуються, спрощення завдань, спільне виконання завдань.

Такі діти потребують від вчителів та батьків розуміння, витримки, особливої допомоги і підходу.

ПРОЯВИ ДИСКАЛЬКУЛІЇ

-Діти з дискалькулією не можуть виконувати дії з числовими значеннями (плутають цифри та знаки), не вміють розкладати їх на доданки.

-Дітям з дискалькулією складно порівнювати кількість предметів, виконувати завдання, пов’язані з математичними обчисленнями та проводити обчислення по внутрішньому плану, тобто обчислювати «в умі».

Прояви дискалькулії можна визначити уже у дошкільному віці, коли в дитини починають розвиватися арифметичні здібності. По мірі розвитку дитини труднощі стають все більш очевидними.

Для перевірки дитині 5-7 років достатньо запропонувати порахувати будь-які предмети, після чого можна побачити, що виконання елементарних математичних дій викликає у дитини труднощі. Для дітей молодшого шкільного віку можна запропонувати порахувати від 10 до 20 (рахунок до 10 може бути бездоганний) або в межах заданих чисел (від 3 до 9; від 8 до 2); розкласти числа у порядку зростання чи зменшення; порівняти два числа; виконати прості дії додавання та віднімання; назвати геометричні фігури, класифікувати їх за кольором або розміром; визначити напрямок «вліво-вправо». Це дасть можливість визначити наявність чи відсутність ознак дискалькулії.

Запобіжні заходи щодо винекненя дискалькулії можна проводити вже у ранньому дошкільному віці, починаючи навчання елементарній математиці в ігровій формі.

ЩОБ НЕ РОЗВИВАЛАСЬ ДИСКАЛЬКУЛІЯ:

  • Дорослі повинні наочно демонструвати дитині як перераховувати предмети, форми та виконувати елементарні математичні завдання. Наприклад, під час прогулянки дитині пропонують порахувати жовті кульбабки чи кількість яблук на гілці. Навчаючи дитину рахунку, необхідно чітко промовляти назву цифр. Показувати кількість предметів дитині можна на пальцях. Поступово дитину вчать співвідносити кількість предметів з конкретною цифрою.
  • Щоб у дитини не розвилась дискалькулія, її потрібно навчати правилам рахунку та порядку математичних дій. Дитині пропонується при перерахунку предметів говорити підсумкове число («Скільки всього яблук росте? Правильно, три!»).
  • Необхідно приділяти особливу увагу розвитку зорової пам’яті, дрібної моторики, координації рухів: проводити пальчикові та рухливі ігри, збирати розрізні картинки, кубики, пазли, грати з дрібними деталями конструктора, виконувати різні види шнурування, нанизувати намистинки, визначати форму та колір намистин. Дуже ефективна в цьому відношенні продуктивна діяльність дитини - ліпка, малювання, аплікація, виготовлення поробок, орігамі.
  • Важливо слідкувати за правильністю вживання дитиною тих чи інших математичних термінів та позначень і у разі виникнення помилки спокійно її виправляти.

При дискалькулії важливо помітити її вчасно, тому батьки, як і учителі, повинні бути напоготові при виявленні труднощів та проявів, які можуть вказувати на це порушення.

Підготувала фахівець ІРЦ - Миколаюк Ю.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора