A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

ЗАЛЕЖНІСТЬ ВІД ГАДЖЕТІВ

Дата: 10.11.2022 11:47
Кількість переглядів: 121

В якому віці дитині можна починати використовувати ґаджети.

 У пору комп’ютерних технологій проблема залежності дітей від ґаджетів стає як ніколи гострою. Погодьтеся, ми самі часто грішимо цим і не раз спостерігали картину, коли батьки дають дитині смартфон, щоб від неї «звільнитися». «Ось тобі, розумнику, мультики, і відчепися від батьків!» – це так знайомо, чи не так? 

Діти швидко звикають. Поки ґаджет в руках, не зронять ні звуку, але варто його забрати – відразу в крик. А потім батьки дивуються, чому з дітьми неможливо знайти спільну мову і чому у них не складаються стосунки в реальному житті.  

Залежність від ґаджетів. 

Навички спілкування закладаються в нас з самого дитинства. На думку педіатрів, вік від 0 до 3 років дуже важливий для розвитку зору, формування мовного апарату і збагачення словникового запасу дітей. Дітям до 3 років особливо важливо якомога більше розмовляти з батьками і однолітками, а не з маминим смартфоном. 

Американська академія педіатрії заявляє, що діти у віці 0-2 років взагалі не повинні піддаватися впливу електронних пристроїв. А у віці від 3 до 5 років діти повинні користуватися смартфонами не більше однієї години, з 6 до 18 років – двох годин на день. 

У той же час статистика стверджує, що сучасні діти проводять перед екраном в середньому в кілька разів більше часу, 6-7 (!) годин на день. Більшість американських дітей щодня користуються мобільними пристроями з двох років, а з 7-8 років вже мають постійний доступ до інтернету.

Мобільні пристрої значно збільшили доступність сучасних технологій для маленьких дітей. Тому педіатр Кріс Роуен наполягає на тому, щоб заборонити використання мобільних електронних пристроїв дітьми, віком до 12 років. Ось 10 головних причин для такого рішення. 

  1. Залежність від ґаджетів 

Чим більше батьки перевіряють пошту, гортають стрічку новин, стріляють в монстрів і дивляться серіали, тим більше вони віддаляються від своїх дітей. Брак уваги дорослих часто компенсується все тими ж ґаджетами і цифровими технологіями. 

В окремих випадках малюк сам стає залежним від портативних пристроїв, інтернету і телебачення. Уже зараз залежність дітей від техніки набула рис епідемії. Кожна одинадцята дитина у віці 8-18 років – «цифровий наркоман».


 

  1. Шкідливе випромінювання

У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров’я та Міжнародне агентство з вивчення раку класифікували радіовипромінювання стільникових телефонів й інших бездротових пристроїв як потенційний канцероген, зарахувавши його у групу 2B («можливих канцерогенних для людини» факторів).

Однак необхідно враховувати, що діти більш чутливі до різних негативних впливів, оскільки їх мозок та імунна система ще розвиваються.

  1. Вплив на розвиток мозку

Мозок дитини втричі збільшується в розмірах від народження до двох років і продовжує зростати аж до 21 року. Розвиток мозку в ранньому віці визначається подразниками навколишнього середовища або їх відсутністю.

Стимулювання мозку надлишковим впливом ґаджетів, як підтверджують дослідження, загрожує когнітивними затримками, підвищеною імпульсивністю, зниженням здатності до саморегуляції і самодисципліни.

  1. Відставання в розвитку

Сидіння за планшетом або телефоном, а отже, відсутність руху може призвести до затримки фізичного і розумового розвитку. Ця проблема стала очевидною в США, де кожна третя дитина приходить до школи з відставанням в розвитку, що яскраво відбивається на її успішності.

Фізична активність, в свою чергу, покращує увагу і здатність до пізнання та засвоєння нового. Вчені стверджують, що застосування електронної техніки шкодить розвитку дітей і негативно впливає на їх здатність до навчання.

  1. Ожиріння

Захоплення переглядом телевізора і комп’ютерні ігри – приклади нехарчових звичок, які безпосередньо пов’язані з епідемією зайвої ваги. Серед дітей, які неконтрольовано і постійно користуються портативними електронними пристроями, ожиріння зустрічається на 30% частіше.

Кожен четвертий молодий канадець і кожен третій американський підліток страждають від зайвої ваги, причому серед них в 30% випадків буде діагностований діабет.

Додатково до цього підлітки, які страждають на ожиріння, піддаються більш високому ризику раннього інсульту і серцевого нападу, що серйозно скорочує тривалість їх життя. Учені б’ють на сполох, закликаючи всіх батьків стежити за вагою дітей, адже перше покоління XXI століття має великі шанси померти раніше за своїх батьків.

 

  1. Проблеми зі сном

Статистика у США свідчить про те, що 60% батьків взагалі не контролюють, як тісно їх чада дружать зі всілякими ґаджетами, а в трьох з чотирьох родин дітям дозволяють брати електронні пристрої навіть з собою в ліжко.

Синє світіння екранів телефонів, планшетів і ноутбуків перешкоджає нормальному засинанню, що призводить до скорочення часу відпочинку і недосипання. Вчені, за шкідливістю для організму порівнюють недостатню кількість сну з недоїданням: і те, й інше виснажує організм, а відповідно, негативно позначається на успіхах в школі.

  1. Психічні розлади

Інтернет-зависання часто призводить до замкнутості та розвитку фобій. Цей перелік можна доповнити біполярним розладом, психозом, поведінковими відхиленнями, аутизмом і розладом прихильності (тобто порушенням тісного емоційного контакту з батьками).

До відома, одна з шести канадських дітей має якесь психічне захворювання, що часто лікується лише сильними психотропними препаратами.

  1. Агресивність

Жорстокість на телебаченні та в комп’ютерних іграх знаходить своє відображення в реальному житті. Дитина отримує готову схему поведінки, яку вона може реалізувати в навколишній дійсності.

І безліч дослідників доходять до одного висновку: насильство з екрана має як коротко, так і довготерміновий ефект – агресія може проявитися далеко не відразу.

  1. Цифрова деменція

Наукові спостереження довели, що вплив ґаджетів на дітей у віці 1-3 років призводить до проблем з концентрацією уваги на сьомий рік життя. Діти, які не можуть зосередитися, просто втрачають можливість щось дізнатися і запам’ятати.

  1. Віддалення від реальності

Надмірне використання дітьми електронних технологій не тільки впливає на їхню психіку і здатність до емпатії, але і робить їх більш вразливими в умовах реального життя, якого вони, за великим рахунком, не знають. 

Тобто час, проведений у віртуальному світі, часто не вчить їх нічого корисного, а знання електронних пристроїв не забезпечує успіх в майбутньому, тому що технології постійно вдосконалюються, і встигати за ними буде все складніше.


 

Так що ж робити батькам? Може просто забрати у дитини всі ґаджети, телевізор і заборонити виходити в інтернет? Так тільки гірше. Дитина буде злитися на батьків, і вони стануть в її очах ворогами.

Ґаджети – необхідна частина сучасного життя, отож треба дозволити дитині вчитися користуватися смартфоном, але не надто рано. Не варто пхати телефон в руки однорічній дитині аби відвернути її увагу. У рік дитині можна показати стільки цікавого в звичному нам навколишньому світі, для цього зовсім не потрібні смартфони. 

Забирати смартфон не варто, але обмежити час, який дитина проводить біля екрана, все ж таки необхідно. Педіатри радять виробити чіткі правила користування цифровою технікою для всієї родини.

Наприклад, визначити простори, вільні від ґаджетів, – кухню, вітальню або авто. Бажано домовитися, що за обіднім столом телефонам не місце.

Добре б наполягти на тому, що годину перед сном діти нічого не дивляться. Щоб домогтися більшого ефекту, можна проявити солідарність і ввести обмеження і для себе (можливо, це буде корисно і батькам?).

Підготувала: фахівець (консультант) ІРЦ практичний психолог Панасюк Ірина Володимирівна.

Використані джерела: https://tutkatamka.com.ua/diti/v-yakomu-vici-ditini-mozhna-pochinati-vikoristovuvati-ґadzheti/


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора