Позитивне підкріплення поведінки - що це таке?
Позитивне підкріплення: як воно впиває на дитину?
Позитивне підкріплення поведінки - що це таке?
Це система винагород, що стимулює бажану поведінку дитини. Також це дає їй зрозуміти, що ви цінуєте її зусилля, звертаєте увагу на перемоги, а не невдачі.
Ось основні особливості:
-
Це може посилити поведінку: Позитивним підкріпленням є досягнення того, що бажана поведінка повторюється частіше, крім того, що вона закріплюється.
-
Використовуйте приємні нагороди: Позитивні подразники - це ті, що отримуються шляхом позитивного підкріплення. Наприклад, заохочення та мотивація слів, нагород, таких як якийсь подарунок або добрі жести, щоб мотивувати того, хто здійснює бажану поведінку.
-
Його слід використовувати належним чином: Позитивне підкріплення повинно застосовуватися в конкретних випадках і в ситуаціях, які цього дійсно вимагають. Поведінка повинна бути підкріплена позитивним стимулюючим стимулом для того, хто застосував її на практиці. Таким чином, буде створено правильну асоціацію, і це позитивне підкріплення завжди має бути надано після здійснення такої поведінки.
Є декілька способів позитивного підкріплення:
Матеріальна винагорода – гроші, цукерки, особлива їжа, іграшки. Наприклад, батьки кажуть: “Спочатку ти складемо вкладку, а потім візьмемо ведмедика”.
Діяльність, від якої дитина отримує задоволення, приємні відчуття – перегляд улюбленого мультика, прогулянка з друзями, відвідування зоопарку.
“Ти закінчиш домашню роботу, а потім ми подивимося мультик”.
Увага та схвалення з боку дорослих.
“Я пишаюсь тобою!”
“Ти так далеко стрибаєш!”
Фізичний контакт — обійняти, погладити по голові, аплодувати, показати.
Психологи вважають, що позитивне підкріплення більш ефективне, ніж негативне (напр. насварити, присоромити, забрати телефон або покарати іншим чином). В такому випадку дитина намагається уникати покарання, а не змінити поведінку, може брехати, приховувати інформацію. Встановлено, що позитивне підкріплення і прискорення надихають ріст індивіда, тоді як негативне підкріплення і покарання виховують незрілість людей і, отже, згубно впливають на всю організацію.
А як щодо фізичних покарань?
-
шкідливі як фізично, так і емоційно, призводять до травматизації дитини;
-
не допомагають дитині розвинути самоконтроль;
-
моделюють і схвалюють агресивну поведінку, яку дитина наслідує;
-
вчать, як не можна поводитись, але не тому, як треба;
-
ранять, провокують гнів і протистояння, можуть збільшити страх щодо дорослих;
-
батьки можуть відчувати провину після покарання;
-
заборонені законодавством України.
-
Використані джерела:
2. https://uk.economy-pedia.com/11040282-positive-reinforcement
3. https://www.facebook.com/hhcukraine/posts/4532228800154052/
Підготувала фахівець (консультант) інклюзивно-ресурсного центру (вчитель-дефектолог) – Малярчук І.П.