A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

Про важливість ігор в дитячому віці і розвиток самостійності. Як це пов'язано...

Дата: 04.04.2023 11:19
Кількість переглядів: 40

 

Про важливість ігор в дитячому віці і розвиток самостійності. Як це пов'язано...

В межах ігрової діяльності відбуваються найважливіші зміни у дитячій психіці: виникають визначні для успішного розвитку новоутворення, максимально виявляються психічні  властивості й процеси, розвиваються ключові риси характеру, започатковуються базові якості особистості, відбувається становлення образу "Я".  

В силу своєї активності та рухливості дитина завжди прагне робити щось сама, і тут головне направити її енергію в правильне русло, не намагаючись робити все за неї. Дорослі можуть заглушити бажання дитини діяти самостійно своєю ​​опікою.

Якщо у дитини щось виходить гірше, то варто тактовно звертати її увагу на конкретну дію, над якою ще потрібно трохи попрацювати, але не робити це за неї. Найбільшими чинниками у розвитку самостійності відіграють заохочення і похвала в самостійних діях, навіть самих невеликих:

1. Демонстрація певної дії на особистому прикладі, бажано робити це в трішки уповільненому темпі.

2. Вдосконалення навичок і похвала, щоб у дитини не зникав інтерес до самостійності.

3. Ігрова форма – хороший спосіб навчити дитину доводити справу до кінця на прикладі ігрових персонажів.

4. Варто враховувати вікові особливості дитини і не вимагати від неї занадто багато.

5. Важливо викликати зацікавлення у дитини.

Важливою є вільна гра - коли діти мають повну свободу грати самостійно. Вони можуть вибирати гру на свій розсуд - і мають широкий вибір діяльності, ігрових матеріалів і сюжету. Вільна гра дає дітям можливість висловити те, що вони переживають в певний день, час або ситуації. Така можливість дуже важлива для розвитку дітей.

Кожна дитина унікальна і неповторна в самовираженні. Одній дитині хочеться малювати або грати наоодинці з головоломкою, а іншій стрибати і гратись з м'ячем. У кожної дитини свій спосіб вираження здібностей. Таким чином потрібно давати дітям виражати свої схильності й заохочувати до подальших ігор, надаючи певний матеріал для цього.

Користь вільної гри полягає в тому, що граючись діти самостійно або поодинці розкривають свій потенціал. Коли дитина грає наодинці, вона зосереджена на собі, використовує свою уяву, це формує в ній відчуття незалежності з раннього дитинства. Виховання у дитини самостійності продуктивно відіб'ється і на її подальшій життєдіяльності.

Вільна гра також важлива для навчання навичкам вирішення проблем. Під час гри діти можуть самостійно приймати рішення. Важливо задіяти їх власне мислення. Ці навички розвиваються, коли дитина грає самостійно.

Вільна гра дає дітям можливість досліджувати свій світ самостійно, допомагає розвивати творчі здібності та уяву. 

Хоча вільна гра і має на увазі свободу, все ж дорослі повинні брати участь для того, щоб процес самостійного розвитку був веселіший і цікавіший.

Забезпечте безпеку. Граючи самостійно, діти повинні мати можливість досліджувати і робити більшість речей без вашої допомоги, щоб набути впевненості і незалежність. Однак важливо переконатися, що дитина оточена безпечним середовищем. 

Також важливо питати  дитину: "Чим ти сьогодні хочеш зайнятися?" Залежно від того, як вона реагує, допоможіть створити середовище, в якому дитина зможе досліджувати свої інтереси. Наприклад, якщо дитина хоче побудувати будинок, ви можете надати їй підтримку, надавши матеріали та безпечне для роботи місце. Подумайте про матеріали, які знадобляться дитині.

Потрібно спонукати і підказувати, якщо дитині щось не вдається. Коли дитина стикається з проблемою, потрібно допомогти їй знайти рішення, запитавши: «Що ти збираєшся робити? Як ми можемо вирішити цю проблему?" Дорослі не повинні робити все за дитину. Їм просто потрібно дати деякі підказки або підтримку, щоб діти могли думати самі і діяти самостійно.

Застосовуючи такий підхід, можна допомогти дітям зайнятися різними видами діяльності, в які зможуть гратись самостійно.

Підготувала: фахівець ІРЦ Панасюк Ірина

Використані джерела: dyt.psyholog


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора