A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

Що таке арт-терапія для дітей

Дата: 04.04.2023 11:15
Кількість переглядів: 38

 

Що таке арт-терапія для дітей

 

Арт-терапія - захоплююча та водночас надзвичайно корисна терапевтична діяльність, спрямована на гармонізацію внутрішніх психологічних процесів і навколишнього середовища через творче самовираження дитини. Простими словами, арт-терапія - це творча діяльність, метою якої є поліпшення стану дитини з розладом. 

Однак арт-терапія для дітей з обмеженими можливостями - це не хаотичний процес, а структурована діяльність - робота проводиться за чітким планом, завданням з урахуванням стану дитини та цілей арт-терапії. Тому вибір виду діяльності проводиться з урахуванням наступного:

 • вік дитини та її психофізіологічні можливості (нанизувати намистинки на ниточку 2-річному малюкові з серйозною затримкою розвитку дрібної моторики менш ефективно, ніж починати заняття з малювання пальчиковими фарбами на великому аркуші);

 • індивідуальних переваг і схильностей дитини (якщо малюк любить ліпити з пластиліну або сортувати гудзики, це можна легко використовувати в різних видах роботи, адже малюкові буде цікаво);

 • специфіки впливу кожного виду арт-терапії на стан дитини;

 • глобальних цілей корекції - зменшити тривожність, розвинути моторику, поліпшити настрій або навчити працювати у групі;

 • кваліфікації та майстерності педагога, який підбирає найкращий інструмент для конкретної дитини. 

Арт-терапія у роботі з дітьми вважається дуже м'яким і «толерантним» терапевтичним інструментом, у якого немає протипоказань (при правильному виборі виду роботи, звичайно). До нього вдаються люди різного віку та станів, отримуючи в процесі «лікувальної» творчості насолоду й умиротворення. Арт-терапія прекрасно справляється з виходом накопичених емоцій, заспокоює, допомагає зрозуміти почуття та емоції, дає відмінний психодіагностичний матеріал і розвиває потенціал особистості.  

Арт-терапія використовується як окремий вид втручання, так і в колаборації з іншими засобами - медикаментозним лікуванням, психотерапією, логопедичній роботі тощо. Найбільшу ефективність демонструє комплексний підхід, адже арт-терапія є нехай і дуже ефективним, але все ж допоміжним корекційним інструментом. 

Методи арт-терапії у роботі з дітьми

Як же працює арт-терапія, методики для дітей? Які вправи по арт-терапії для дітей існують? Що «входить» до переліку творчої діяльності і як її організувати, щоб вона стала не просто уроком малювання або ліплення, а терапевтичною активністю? 

Арт-терапія, як засіб впливу різними видами мистецтва на людину, ділиться на види:

 1. Ізотерапія - терапевтична робота з малюнком, в основі якої лежить принцип впливу кольору на психіку. Так, працюючи з певним кольором, можна аналізувати психологічний стан дитини та згодом коригувати емоційний фон. Робота буває індивідуальна та групова, по чітко заданими правилами або малюнок спонтанний. 

 2. Музична терапія - вплив музики на психічний стан дитини. Різна музика по-різному впливає на малюка, викликаючи різні біохімічні зміни організму. Так, мажорні мелодії викликають відчуття легкості, мінорні, навпаки, стимулюють тривожність і смуток. І останні вкрай важливі, бо «звільняють» накопичений негатив. 

 3. Терапевтична гра - дитина навчається взаємодії з оточуючими і кращому розумінню себе не директивами педагога, а у процесі ігрової комунікації. Ігрові техніки арт-терапії в роботі з дітьми вважаються найефективнішими. 

 4. Казкотерапія - незвичайний, але ефективний терапевтичний інструмент. Базується на виникненні зв'язку між вигаданим світом казки і реальністю. Особливістю психіки дитини є те, що казка для малюка - це справжній світ, тому педагоги та психологи часто «закладають» у казку ситуації, образ мислення і поведінку героїв, які формують у дитині необхідні якості. 

 5. Піскотерапія - корекція поведінки та стану за допомогою різних видів роботи з піском. Це може бути директивна або недирективна гра фігурками на полі, малювання на вологому або сухому піску тощо. Ефективність методу базується на благотворній дії піску на дрібну моторику, відповідно, поліпшуються когнітивні та психічні функції організму. 

 6. Фототерапія - робота з психофізикою за допомогою фото зображень різної спрямованості - природні об'єкти, емоції людей і т.д.

 7. Імаготерапія - театральна активність, активізує уяву, знаково-символічне сприйняття, увагу, соціальну взаємодію. 

Крім перерахованих варіантів, існують й інші - наприклад, акватерапія і навіть сімейна творчість як арт-терапія. Групові вправи для дітей (з батьками, братами чи сестрами) сприяють поліпшенню відносин і комунікації між членами сім'ї. Яким би видом арт-терапії дитина не займалася, головне, правильно підібраний вид творчості, який призведе до запланованого результату. Проте арт-терапевтичний результат, зокрема з аутичними дітьми, це, скоріше, постійний процес видимих поліпшень, а не якась конкретна точка. 

Підготувала фахівець ІРЦ-Пильчук Вікторія Віталіївна 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора