A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

СИНДРОМ САВАНТА ТА АУТИЗМ

Дата: 07.06.2022 11:04
Кількість переглядів: 191

СИНДРОМ САВАНТА та АУТИЗМ

????Синдром саванта або САВАНТИЗМ це рідкісний стан, при якому особа з певними відмінностями в розвитку, в тому числі і аутичного характеру, має певну сферу «геніальності» або неймовірний талант - видатні здатності в одній чи декількох областях знань, які контрастують з загальним обмеженням функціонування особистості. Савантизм походить від французського слова «savant»- вчений.

??Синдром саванта зустрічається доволі таки рідко і зазвичай являється вторинним явищем, яке супроводжує деякі форми загального розладу психіки наприклад аутизм або проблеми інтелектуальної сфери розвитку, генетичні (хромосомні) захворювання. У деяких випадках може бути наслідком черепно-мозкової травми або захворювання головного мозку (пухлина, кіста тощо). ??Не дивлячись на те, що вказаний стан називається Синдромом, він не включений в жодну сучасну класифікацію психіатричних розладів. ??В психіатричній літературі савантизм пояснюється асинхронією розвитку головного мозку. При цьому недорозвинення в одній з областей психічної діяльності супроводжується гіперкомпенсацією в іншій.

????АУТИЧНИЙ САВАНТ ??Однією з діагностичних ознак аутизму є наявність дуже інтенсивних обмежених інтересів в певній сфері, предметах або об’єктах. Наприклад, у маленьких дітей може існувати одержимість поїздами та всім, що з ними зв’язано. Інші можуть мати талант в мистецтві, математиці чи музиці. ??Савант виходить за межі звичайного таланту, екстремальних знань і володітиме навичками вундеркінда в цій конкретній області. Рівень кваліфікації аутичного саванта повинен бути рідкісним і надзвичайним. ??Незважаючи на надзвичайну майстерність в окремій області, аутичний савант часто «страждає» в інших сферах, які стосуються повсякденного життя. Аутизм може призвести до значних труднощів із спілкуванням та соціальними навичками, а також з проблемами у поведінці, контролем за своїми імпульсами, тощо. Наприклад, людина - савант з РАС може співати з ідеальною висотою звуку, але в той же час не може усно висловити свої бажання та потреби. ??При дослідженнях відмічається, що аутисти-саванти, які володіють надзвичайними навичками чи знаннями в певній галузі, не докладають для цього особливих зусиль. Їм просто подобається відпрацьовувати вказані навички і таким чином вони досягають неймовірної майстерності у тій чи іншій сфері власних інтересів. ??Синдром саванта частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок.

????РОЗПОВСЮДЖЕНІСТЬ ??Приблизно одна з десяти осіб з розладами аутичного спектра мають певні видатні навички саванта. ??При цьому лише 1% осіб з порушеннями інтелекту або нейророзвитку (пошкодження головного мозку) можуть мати савантизм. ??Тим не менше, не всі саванти аутисти, і не всі люди з аутизмом саванти!

????ОСОБЛИВОСТІ НАВИЧОК САВАНТА ??Навички та таланти савантизму існують у всьому спектрі здібностей людства. ??Найпоширеніші навички саванта називаються Splinter skills (осколочні навички) – це здібності, які не мають якусь конкретну мету та не являються особливо корисними в реальних життєвих ситуаціях. ??Сюди можуть відноситися механічне запам’ятовування музичних і спортивних дрібниць /деталей, номерів автівок, розташування населених пунктів на картах до найменших сел та річок, історичних фактів або незрозумілих звуків як звуки двигуна пилососа, наприклад. ??Слід відмітити, що таланти саванта є більш помітними та високо відточеними в конкретній галузі, і все це на фоні загального недорозвинення або «видимої» інвалідності. ??На даний момент на Землі проживає десь 75 яскравих савантів, які відповідають критеріям савантизма, часто до них застосовується термін «геній». ??Майже у всіх осіб з синдромом саванта надзвичайна пам'ять. При цьому цікаво, що більшість аутичних савантів мають IQ нижче середнього, але не завжди. ??Саванти майже ніколи не втрачають опановані ними навички та таланти, а навпаки можуть їх вдосконалювати та використовувати як засіб комунікації зі світом.

????ТИПОВІ НАВИЧКИ САВАНТА ??Математика: здатність обчислювати надзвичайно складні задачі без олівця та паперу; ??Мистецтво: можливість відтворювати сцену з ідеальною точністю прямо по пам’яті або створювати неймовірні художні шедеври (картини, скульптури). ??Музика: ідеальний слух та гра на музикальних інструментах без будь-яких занять; впізнавання музики на слух, лише почувши її один раз. ??Календарні розрахунки: здатність подумки розрахувати день або тиждень місяця чи року в будь-який момент або час (минуле – майбутнє). ??Просторові/механічні навички: здатність блискавично складати головоломку, влучати м’ячем для гольфу в одну й ту ж лунку кожного разу, здібності до картографії або вірне обчислення відстані чи висоти без жодних вимірювань. ??Інші навички: здатність володіти багатьма мовами або інші незвичайні мовні навички (поліглот), вишукані навички розрізнення на запах чи дотик, точне визначення часу без доступу до годинника, видатні знання в певних областях, таких як нейрофізіологія, статистика, історія або навігація.

????ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ СИНДРОМУ САВАНТА На даний момент не існує точно встановленої причини. ??Встановлено, що існує потенційний зв’язок між синдромом саванта та травмами або пошкодженнями лівої частини мозку. Вважається, що це пошкодження часто виникає внутрішньоутробно або під час вагітності. Це може викликати можливу компенсацію в правій частині мозку. Тести візуалізації, які показують роботу мозку, визначають більш високу активність мозку в лівій півкулі, що може привести до синдрому саванта. ??Існує також гіпотеза щодо потенційного зв’язку між аутизмом, синдромом саванта та генетикою, який все ще досліджується.

????ПРИКЛАДИ САВАНТИЗМУ: Так, людина з синдромом саванта може: ? Повторити декілька сторінок тексту, який вона почула лише один раз; ? Без помилки назвати результат множення багатозначних чисел; ? Вирахувати наперед який буде день тижня для 1 січня будь-якого року; ? Проспівати всі почуті арії, вийшовши з опери; ? Намалювати карту району Лондону після прольоту над містом; ? Неймовірні здатності до вивчення іноземних мов, загострене почуття часу, тонке розрізнення ароматів тощо; ? Гіперкалькулія – надзвичайно високі математичні здатності.

???? Важливо зазначити, що «саванти» і «талановиті аутисти» — це не одне й те саме. Є багато аутистів із звичайними талантами, але синдром саванта має відповідати критеріям надзвичайності, екстраординарності, інтенсивності без прикладання будь-яких надмірних зусиль. ????Джерела: - Стаття «How Is Someone Diagnosed as an Autistic Savant?», TEAM AT ELEMY, 30 травня 2020; - Стаття «Savant Syndrome», сайт SSMHEALTH (2021).

Підготувала фахівець ІРЦ -Гірса Т.В.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора