A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

Поради для активізації інтелектуальної діяльності у дітей з особливими освітніми потребами 

Дата: 26.10.2022 11:04
Кількість переглядів: 92

 

Поради для активізації інтелектуальної діяльності у дітей з особливими освітніми потребами 

 

Всі дітки різні і по-різному виконують завдання. Одна дитинка чудово розуміє, скільки часу знадобиться їй, щоб намалювати малюнок, тоді як інша завжди думає, що вона це зробить за годину, хоча вона ніколи цього не робить. Або одна дитина пам’ятає все, що їй сказали, а інша не може запам’ятати і повторити два слова через хвилину після того, як ви це сказали.

Здатність планувати, орієнтуватися в часі і запам’ятовувати деталі – це всі розумові здібності – або функції мозку – відомі як виконавчі функції. Виконавчі функції також включають здатність регулювати емоції, виконувати завдання, бути організованим та добре спілкуватися з іншими. Виконавчі функції сильно впливають на здатність вашої дитини до успіху не лише у виконанні певних завдань, але й грають роль у визначенні того, наскільки успішними вони можуть бути в школі, в садочку та інших ролях у їхньому життя.

Завдяки стимулюванню мозкової діяльності можна покращити виконавчі функції вашої дитини.  Це означає, що, хоча у вашої дитини виникають труднощі вдома або в школі, які, базуються на затримках або відмінностях у виконавчих функціях, через навчання та практику вона може розвинути ці відстаючі навички. Посилені виконавчі функції дозволять вашій дитині бути більш успішною у виконанні завдань, краще справлятися з повсякденними життєвими викликами.

Ви можете допомогти дитині розвинути ці навички за допомогою тренувань для мозку, а ще краще – ігор. Діти природно навчаються через гру. Гра залучає дитину до досвіду і тим самим активізує досвід навчання. Практика також важлива. У мозку кожного разу, коли поведінка повторюється, вона посилює мозкову провідність, здатність робити поведінку більш успішною наступного разу. 

  1. Дихання

Практика глибокого дихання (“дихання ліфтом” або переміщення дихання до всіх частин тіла) допомагає покращити пам’ять, а також емоційний контроль. Діти люблять це робити, тому роблять це часто. Почніть з того, щоб ваша дитина сиділа в положенні схрещених ніг або лежала і дихала природним шляхом. Після того, як вона подихає природним шляхом, скажіть: Уяви, що твоє дихання схоже на ліфт, який їздить по твоєму тілу. Щоб запустити ліфт, потрібно вдихнути через ніс. Тепер видихнути все своє повітря. І знову вдихнути і видухнути ліфт до грудей. Затримати. Тепер видихнути все своє повітря. Знову вдихнути – видихнути і відчути, як дихання ліфта зніме всю напругу та турботи через все тіло.

  1. Координація

Обидві частини головного мозку потребують фізичних вправ. Коли ми “тренуємо” їх разом, ми фактично допомагаємо різним функціям мозку співпрацювати і залишатися синхронізованими, що призводить до загальної ефективності мозку дитини. Наприклад:

Кожного ранку, перш ніж вставати з ліжка, попросіть дитину повільно рухати всіма пальцями ніг на обох стопах вгору та вниз, а потім попросіть зробити це двома великими пальцями.

Просіть вашу дитини робити повсякденні справи (пити, їсти, одягатися, копати м’яч) недомінуючою рукою. Тобто, праворука дитина виконує завдання лівою рукою і навпаки.

Ви можете робити прості вправи з дитиною, наприклад, сидячи і торкаючись правого ліктя до лівого коліна. Зробіть це п’ять разів, а потім зробіть лівий лікоть до правого коліна. Повторіть кілька разів. Або ви можете зробити «вітряк», стоячи з розсунутими ногами і чергувати торкання лівої ноги правою рукою і навпаки. Повторіть кілька разів.

  1. Концентрація

Заходи щодо поліпшення пам’яті та концентрації важливі для всіх! Для дітей молодшого віку можна взяти кілька їхніх іграшок і вишикувати їх, дати дитині можливість запам’ятати. Потім затуліть їх від дитини і заберіть одну іграшку. Дитина має спробувати сказати вам, якої з іграшок немає. Ви також можете спробувати з вашою дитиною запам’ятати короткі слова знайомих предметів у домі в певному порядку. Потім перелічити їх вперед і назад. Старшим дітям та підліткам можна спробувати поставити перед ними випадкові предмети на 15 секунд, потім забрати їх і попросити дитину назвати їх. Почніть з п’яти і продовжуйте збільшувати кількість, коли вони опановують завдання. Ви також можете допомогти слуховій пам’яті, даючи їм випадковий список чисел або слів усно і попрости їх повторити. Почніть з лише 2 або 3 чисел і поступово збільшуючи кількість.

  1. Сімейні ігри

Грати в ігри разом – це цікаво для всіх і сприяє зміцненню сімейних зв’язків. Попробуйте разом складати з кубіків високі вежі, даючи завдання скласти якомога вищу вежу, наголошуючи на стійкості конструкції, яку дитина складає. Це покращить у дитини моторне, просторове та візуальне сприйняття, відчуття балансу, послідовності, навичок до математики та координації. Також влаштовуйте вдома для вашої дитини смуги перешкод, це чудовий спосіб мозкової діяльності. Створюйте прості смуги з перешкодами, використовуючи предмети домашнього вжитку, збільшуйте складність перешкод для дітей в залежності від стану дитини. Смуги перешкод сприяють підвищенню моторики дитини, зорового сприйняття, рухового планування, координації, вирішення проблем, критичного мислення та мовних навичок. Ви можете використовувати для створення смуги перешкод у приміщенні: подушки, стільці, столи, диван, коробки, разинки, папір, кулі, обручі. Смуги перешкод повинні дати дитині можливість ходити, повзати, стрибати, кидати, перескакувати, бігти – можливості нескінченні. Ще один спосіб активізації мозкової діяльності це рольові ігри дома – все залежить від вашої дитини і її вподобань. Це може бути гра “дочки-матері”, похід у магазин, гра в театрі і багато інших. Переваги таких ігор – допомагають підвищити впевненість, вдосконалити здібності мозкового штурму, покращити навчання та спостережливість, покращити прийняття рішень та спонтанність.

  1. Розмови

Щодня приділяйте час вашій дитині, щоб дізнатися про її перемоги та повсякденні справи, та діліться з нею вашими, це значно покращить навички спілкування у вашої дитини.  Або прочитайте книгу з дитиною і задайте питання про те, що відбувалося. Обговоріть події, а також почуття, не тільки про те, як почувались персонажі, але й те, що думала та відчувала ваша дитина. Поділіться також своїми думками та почуттями про прочитане.

 

Виділення вами часу, щоб навчити, заохочувати дитину до цих заходів, не тільки покращить роботу мозку дитини, але й налагодить стосунки та зменшить стрес у всіх, хто бере участь у них. 

Підготувала фахівець ІРЦ- Пильчук Вікторія Віталіївна 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора