A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

Типи темпераменту дитини.

Дата: 26.10.2022 10:59
Кількість переглядів: 67

Типи темпераменту дитини.

 

Темперамент — вроджена особливість кожної людини. Він визначає поведінку, емоційний стан, усі психічні процеси. Темперамент не впливає на розумові здібності людини, але проявляється в моториці, фізичній активності, емоційності. Це більш широке поняття, ніж характер.

У психології виділяють 4 типи темпераменту дітей: холерик, сангвінік, флегматик, меланхолік. Дітям рідко притаманний конкретний вид темпераменту. Зазвичай у дитини в різній мірі виявляються риси того чи іншого типу. І тільки один із них є домінантним або провідним.

Визначити, до якого психоемоційного типу відноситься дитина, можна вже в дошкільному віці. А допоможуть у цьому спостережливість і уважність батьків.

ДЛЯ ДІТЕЙ - САНГВІНИКІВ характерне переважання гарного настрою. Вони життєрадісні. На позитивні стимули реагують гучним сміхом, на негативні - не менше голосним плачем. Всі внутрішні переживання у них виявляються зовні. Із задоволенням і енергійно діти-сангвініки беруться за нову справу, відчуваючи і виявляючи при цьому яскраві позитивні емоції. Їх рухи дуже виразні, дітей з цим видом темпераменту відрізняє жива міміка. Але почуття, інтереси і настрої цих дітей нестійкі. Нерідко вони кидають почату справу і тут же беруться за нове. У той же час для дітей-сангвініків характерна висока працездатність, вони довго можуть займатися цікавлять справою. Але так само швидко припиняють його виконання, якщо пропадає інтерес до нього. Діти легко переходять від сну до активного і навпаки, легко звикають до нової обстановки. Вони люблять гучні ігри і воліють діяльність, пов'язану з руховою активністю. Навички формуються в цих малюків швидко і легко перебудовуються. Сангвініка легко дисциплінувати. Більшою мірою вони відволікаються на зовнішні стимули, ніж на внутрішні. Чутливість до подразників у них знижена, тому вони не реагують на зауваження, зроблене тихим голосом. Мова у таких дітей гучна, енергійна, її темп швидкий.

У ДІТЕЙ - ХОЛЕРІКІВ часто змінюється настрій. Емоції мають крайні прояви: вони не плачуть, а ридають, не посміхаються, а регочуть. Дуже бурхливо реагують холерики на зовнішні подразники, вони нестримані, нетерплячі, запальні. Такі діти дуже активні, що насамперед помітно в сфері рухів: вони воліють рухливі ігри, ігри з елементами спорту, а нерідко просто бігають по групі або ігровій кімнаті. Навички формуються у них довго і насилу перебудовуються. Рухи дітей переривчасті. Діти-холерики відчувають труднощі в перемиканні і концентрації уваги. Таких дітей важко дисциплінувати. В силу своєї імпульсивності вони часто порушують добре відомі їм правила поведінки. На заборони дорослих висловлюють бурхливий протест, чутливі до порушення режиму дня, сформованих стереотипів, погано засинають і неспокійно сплять, не можуть стримувати почуття голоду, голосно і наполегливо вимагають їжу. Мова у таких дітей швидка, плутана, нерідко незрозуміла.

ДІТИ - ФЛЕГМАТИКИ відрізняються низькою емоційністю, невиразною, бідною мімікою. Емоції виявляються неявно: неголосно сміються і тихенько плачуть. Для таких дітей характерні висока працездатність, вміння робити все ретельно, копітко, тривало концентруватися на виконанні завдання, наприклад, довго спостерігати за зацікавили їх об'єктом. Будь-яку діяльність малюки виконують повільно, їм необхідно якийсь час, щоб освоїти, зрозуміти, що ж від них вимагають. Навички і звички формуються у таких хлопців вкрай повільно, але дуже стійкі. Вони воліють грати одні в спокійні ігри: режисерські, настільно-друковані та уникають занять, пов'язаних з руховими навантаженнями. Діти-флегматики легко дисциплінуються у звичній обстановці, болісно переживають її порушення, а також порушення режиму дня, усталених стереотипів. У нових ситуаціях поведінка дітей розбалансує. Інші діти важко до них пристосовуються, і вони самі погано сходяться з іншими дітьми. Такі діти легко засинають, багато сплять. Для них характерна повільна, неголосна, з тривалими паузами мова.

ДІТИ - МЕЛАНХОЛІКИ дуже вразливі, довго пам'ятають і переживають образи, нерідко схильні до страхів. Характеризуються підвищеною чутливістю. Побачивши похмуре обличчя дорослого, дитина може заплакати, відмовитися від виконання діяльності. Зате такі діти здатні співпереживати іншому, чуйно вловлювати настрій, виражене у творах мистецтва. Рухи і міміка у таких дітей зазвичай мляві. Нервова система їх швидко виснажується, особливо при порушенні режиму дня, в новій обстановці швидко настає перевтома, працездатність знижується. Дитина-меланхолік потребує тривалого відпочинку для відновлення сил. До спілкування з однолітками він не прагне, воліє одиночні гри. Мова малюка дуже тиха, невиразна.

Дітям різних типів темпераменту підходять різні захоплення і спортивні секції:

  • Холерик.Такій дитині рекомендується займатися рухливими видами спорту, де вона зможе реалізувати свої лідерські якості. Футбол, хокей, баскетбол — це те, що потрібно холерикові. Для контролю над гальмівними процесами рекомендуються спільні з дорослими заняття малюванням і конструюванням.

  • Флегматик.Дитині з таким типом темпераменту підійде малювання, шахи музика, де вона зможе розвинути свої творчі здібності. Флегматика можуть зацікавити види спорту, які не вимагають швидкої реакції.

  • Сангвінік.Таким дітям необхідні рухливі ігри, але в спорті вони не будуть прагнути до кращого результату. Для них важливий сам процес навчання, тому в цьому випадку важливо знайти доброзичливого тренера.

  • Меланхолік.Така дитина складно включається в колективні ігри. Але,слід зауважити, що поодинокі заняття можуть привести до того, що малюк замкнеться ще більше. Важливо допомогти дитині подолати себе, щоб і надалі розважатися нарівні з усіма.

Важливо запам’ятати, що не буває «хороших» або «поганих» темпераментів. І у сангвініків, і у флегматиків, меланхоліків або холериків є свої позитивні та негативні сторони. Батьки не можуть змінити те, що закладено природою. Темперамент дитини шкільного віку залежить не від того, наскільки її правильно виховано вдома або у дитячому садку. Темперамент дається дітям з народження. А завдання батьків полягає в тому, аби виокремити сильні його сторони та «згладити» слабкі.

 

Підготувала: фахівець ІРЦ (практичний психолог) Панасюк Ірина Володимирівна

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора