A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

Послуга раннє втручання

Дата: 05.04.2022 10:44
Кількість переглядів: 37

Раннє втручання – це послуга, що змінює життя

Раннє втручання – це послуга, що позитивно змінює життя дітей та їх батьків. На цьому наголосила Національний координатор Всеукраїнського форуму «Батьки за раннє втручання» Олена Скрипко під час першого засідання Національної Ради з питань раннього втручання.

Послуга раннього втручання – це раннє виявлення командою спеціалістів різного профілю проблем зі здоров’ям та розвитком дитини, вчасне і оперативне надання їй допомоги, що дозволяє знизити інвалідизацію в майбутньому. Вона поєднує медичну, психологічну, соціальну, освітню допомогу та надається насамперед дітям перших років життя.

Міністерство соціальної політики України є національним координатором проведення роботи щодо створення системи раннього втручання в усіх регіонах країни.

Олена Скрипко розповіла про успішний досвід співпраці батьків з органами влади і керівниками громад, які знайшли кошти та інші ресурси для того, щоб навчити команди з раннього втручання та повідомити про нову послугу громаді. Зокрема, вона відзначила результативну роботу у Вінницькій, Дніпропетровській та Донецькій областях. «Батьки дітей, яким життєво необхідна послуга раннього втручання, просять відповідні міністерства узагальнити цей позитивний досвід та сприяти виділенню фінансування для розповсюдження його по всій Україні», – сказала Олена Скрипко.

Виконавчий директор Благодійного фонду «Інститут раннього втручання», завідувач відділення психології розвитку Державної установи «Інститут охорони здоров’я Національної академії медичних наук України» Ганна Кукуруза зазначила, що активізація батьківського руху у 2016 році надала динаміки розвитку послуги раннього втручання. «Саме сім’ї, яким потрібна ця послуга, можуть найкраще сформувати свої потреби. Починаючи з 2016 року в Україні також дуже активно запрацював проект ЮНІСЕФ, до якого були включені усі ланки процесу розвитку послуги».

Керівник секції захисту прав дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Наїра Аветісян розповіла, що за сприяння ЮНІСЕФ протягом 2016-2021 років в Україні підготовлена 31 мультидисциплінарна команда з раннього втручання у п’яти областях: Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій, Луганській і Харківській. Крім того, понад тисяча спеціалістів отримали знання у галузі раннього втручання і було розроблено онлайн-курс про цю послугу. «Раннє втручання – вагома складова державної політики в сфері підтримки сім’ї та дитини», – підкреслила Наїра Аветісян.

 

Розвиток послуги раннього втручання допоможе зменшити влаштування дітей до будинків дитини

Розвиток послуги раннього втручання допоможе знизити ризики відмови матері від своєї дитини, а, отже, зменшити влаштування дітей до будинків дитини. На цьому наголосила Представник Уповноваженого ВРУ з прав людини з дотримання прав дитини і сім’ї Аксана Філіпішина під час першого засідання Національної Ради з питань раннього втручання.

Послуга раннього втручання – це раннє виявлення командою спеціалістів різного профілю проблем зі здоров’ям та розвитком дитини, вчасне і оперативне надання їй допомоги, що дозволяє знизити інвалідизацію дитини в майбутньому.

Послуга поєднує медичну, психологічну, соціальну, освітню допомогу та надається насамперед дітям перших років життя.

Національним координатором проведення роботи щодо створення системи раннього втручання в усіх регіонах країни є Міністерство соціальної політики України.

На думку Аксани Філіпішиної, потрібно ґрунтовно проаналізувати досвід впровадження послуги раннього втручання у десяти пілотних областях перед тим, як поширювати його на всі регіони. “Результати пілотного проекту мають бути запроваджені на всій території України тільки після того, як буде здійснено ретельний якісний аналіз результатів його реалізації у десяти областях країни, щоб виявлені проблеми не поширювати на інші регіони”, – зазначила Аксана Філіпішина.

За словами виконавчого директора Благодійного фонду “Інститут раннього втручання”, завідувача відділенням психології розвитку Державної установи “Інститут охорони здоров’я Національної академії медичних наук України” Ганни Кукурузи, в Україні потрібно створювати відповідну інфраструктуру, щоб послуга раннього втручання ефективно працювала.

“Раннє втручання – це комплексна послуга, але це не означає, що потрібно поєднати кілька послуг в одну. Це послуга нового типу, це інша модель роботи мультидисциплінарної команди раннього втручання, яка складається з кількох різних спеціалістів”, – підкреслила Ганна Кукуруза.

Вона також зазначила, що згідно з дослідженнями американських спеціалістів, розвиток цієї послуги має позитивні економічні наслідки для держави в майбутньому у вигляді збільшення податкових надходжень. Адже завдяки зменшенню ризиків інвалідизації дитини в майбутньому батьки можуть працювати, а не сидіти вдома для догляду за нею, а самі діти стають повноцінними членами суспільства.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора