A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

ЯК ПІДГОТУВАТИ РУКУ ДИТИНИ ДО ПИСЬМА?

Дата: 10.06.2022 10:41
Кількість переглядів: 328

ЯК ПІДГОТУВАТИ РУКУ ДИТИНИ ДО ПИСЬМА?

(Поради для батьків)

 

Перед початком навчання дитини у школі, батькам слід звернути увагу на розвиток навичок письма майбутнього школяра, щоб в подальшому не виникло труднощів у засвоєнні правопису.

Розвивати дані навички потрібно ще з раннього дитинства. Роботу слід розпочати з масажу пальців, пальчикових ігор.

Після року пропонуйте малюкові ліпити з пластиліну, глини, тіста - це один з кращих "тренажерів" руки. Також вчіть його малювати пальчиковими фарбами.

Хороший спосіб розвитку м'язів руки - відщипування паперу. Запропонуйте дитині відщипувати шматочки паперу і скачувати їх у кульки або трубочки.

Пальці рук добре розвивають нанизування намистин на нитку, перебирання крупи, застібання і розстібання гудзиків, ігри з прищіпками, вирізання з паперу.

Досить непоганий тренажер для рук - невеликий конструктор, граючи з ним також потрібно проробляти зусилля, щоб знімати і одягати дрібні деталі. Однак перед тим, як давати дитині маленький конструктор, пропонуйте грати з великим.

У ранньому дитинстві вживають для розвитку письма розмальовки. Приблизно з трьох-чотирьох років дитині потрібно їх пропонувати. Розмальовки допомагають не тільки розвинути м'язи руки, але і визначити межі малювання. Врахуйте, що дитина спочатку буде виходити за лінії або недовго тримати олівець правильно, не сваріть - дитині дуже важко це робити. Для малювання краще використовувати олівці, а не фломастери.

Коли рука дитини зміцніла, пропонують обводити фігури - це наступний етап підготовки. Спочатку обводять легкі фігури - коло, овал, квадрат і т.д. У міру оволодіння навичкою, фігури ускладнюються і поступово перетворюються в літери.

Також, для того, щоб навчитися писати треба вміти працювати рукою, бути зосередженим і уважним. Але підготовка руки до письма не тотожна навчання цьому навику. Завдання цих вправ – не навчилися дитини виводити букви на листку, а підготувати, натренувати її руку, зорове сприйняття і вміння орієнтуватися на листку паперу.

 

Пропоную вашій увазі  10 корисних вправ для підготовки руки до письма, які варто виконувати з дітьми старшого дошкільного віку.:

1. Зарядка з олівцем

Всі рухи спочатку виконуються повільно. Прискорювати можна поступово за згодою дитини.

  • затиснути олівець між долоньками і плавно катати його вперед-назад;
  • покладіть олівець на стіл і катайте його долонькою;
  • затиснути олівець великим і вказівним пальцями, поставити його кінчик на аркуш паперу і зробити точку. Потім пальчиками плавно опуститися вниз по олівця;
  • покладіть долоню на стіл, розведіть пальці. Іншою рукою взяти олівець і доторкнутися їм між пальчиками;
  • візьміть олівець вказівним, великим і середнім пальцями і обертайте його.

2. Зарядка для пальчиків

  • витягніть руку перед собою, розчепірте пальці, а потім з силою стисніть;
  • постукайте по столу пальчиками так, немов ви граєте на піаніно;
  • обертайте кистями рук по колу, струсіть ними, розітріть;
  • візьміть в долоні волоський горіх і катайте його вперед-назад;
  • переплести пальці рук (зробити “замок”), потім розтиснути пальчики.

3. Малювання по точках

Позначте будь-який простий малюнок точками і попросіть дитину провести по ним лінії.

4. Пройти по лабіринту

Намалюйте лабіринт (можна придбати готові книжечки з лабіринтами), попросіть дитину пройти по лабіринту, намалювавши лінію так, щоб не зачепити стінки.

5. Малювання за трафаретом

Підберіть цікаві трафарети і попросіть дитину обвести їх.  Як трафарети можуть виступати фігури з конструктора, кришки від пляшок, пасочки та інші предмети.

6. Аплікація в техніці мозаїка

Дайте дитині кольоровий папір. Нехай нарве якомога більше маленьких кольорових шматочків, з яких потім можна зробити аплікацію. Вона може бути як в авангардному стилі, так і по заданому малюнку. Папір також можна скачувати в кульки і приклеювати.

7. Малювання крейдою

Зараз часто купують мольберт для малювання, одна сторона якого – крейдяний дошка. Малювання крейдою на такій дошці – відмінне тренування для дитячих пальчиків.

8. Малювання долоньками

Розстеліть перед дитиною великий аркуш ватману, дайте фарби і попросіть що-небудь намалювати долоньками.

9. Викладання візерунка з маленьких паличок

Роздрукуйте або намалюйте прості геометричні фігури або візерунки. Попросіть дитину повторити зображення, виклавши його за допомогою паличок.

10. Картини з пластиліну

Розімніть пластилін, візьміть картон і розподіліть по ньому пластилін. Придумайте заздалегідь малюнок і викладіть його на пластиліні з насіння, кісточок або камінчиків.

 

Підготувала фахівець ІРЦ-Миколаюк Ю.В.

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора