A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

Дитина ходить на носочках: що робити?

Дата: 16.05.2022 10:05
Кількість переглядів: 87

Дитина ходить на носочках: що робити?

Перші кроки рідного чада — об’єкт пильної уваги всіх членів сім’ї. Мама й тато з обережністю сприймають спроби ходити самостійно, тому посилено охороняють і підтримують дитину. Малюк, у своючергу, з кожнимзробленимновимкрокомпочинаєвідчувативпевненість у своїх силах. От тількиіноді батькам здається, щовін весь час намагається до чогосьдотягнутися. Так, в образібалеруна, а саме: ходіннямнавшпиньки, дитинакрокує по квартирі. І тодівжені захвату, нірозчуленняце невикликає у батьків.

Чому дитина ходить на носочках: медичні причини

Першорядним у вирішенні даного питання є визначення причин, які послужили ходіння на носках. Фахівці пояснюють проблему пересування дитини навшпиньки дисфункцією нервової системи, яка виконує ключову задачу рухової активності людини. Порушення діяльності одного з відділів системи тягне за собою різні порушення координації рухів.

Ходіння на носках є одна з таких патологій та обумовлений рядом причин. Так, найпоширенішою відноситься загострений тонус м’язів (дистонія). Вирішить проблему в цьому випадку масаж, який має не лише лікувальні властивості, профілактичними заходами впливу на патологію, але і оздоровчим ефектом. До року перші навички пересування, повзання, досить часто сприяють зняттю тонусу.

Виявити наявність родової травми, яка так само провокує в подальшому ходіння на носках, підвладне тільки фахівцеві.

Як правило, ця причина стає відома батькам завчасно до початку періоду обігу. Завзятість у відмові малюка ставити ногу всією стопою в цьому випадку знімається коригувальним гімнастичним комплексом і носінням спеціалізованого взуття.

Ходіння дітей навшпиньки може свідчити про початкову стадію розвитку церебрального паралічу. Клінічну картину при цьому точно охарактеризувати зможе тільки лікар. Однак батькам не слід панікувати, так як дане захворювання не завжди виявляється подібною симптоматикою.

Перераховані причини виникнення даного відхилення від норми мають неврологічне пояснення. Невропатолог — фахівець, відвідати якого необхідно негайно при виявленні симптому ходіння на носках.

 

 

Коли варто насторожитися?

Малюк, якийтількинавчаєтьсянавичкиходьби, досить часто стає на носочки. І якщодитиніще не виповнилосятрьохроків, турбуватися не потрібно.

Для дитини в 1 рік і 1,5 року епізодична ходьба навшпиньки – абсолютно нормальнеявище.

Якщо мама взяла за руку малюка 2 роки, а він почав ходити на носочках, приводів для переживаньтежнемає.Аджепокидитині не виповнилося 3 роки, вінщетількивчитьсяходьбі і покращуєцейнавик. Багатодітейпробуютьходитирізними способами, поки не навчатьсяцеробити правильно. І одним з таких способівмає право бути ходьба на носочках.

Найчастішедитинастає при ходьбі на носочки з-за нерівномірної напругимускулатуриніг, яке називаютьм'язовоюдистонією.

Іншими причинами ходьби навшпиньки бувають:

 • Часте перебування в ходунках. Малюк вчиться робити перші кроки на пальчиках і потім навчитися ставити стопи по-іншому йому буває складно.
 • Висока активність. Малюк сповнений енергії і прямо бігає на носочках.
 • Жага пізнання і допитливість. Дитина прагне швидше вирости і періодично стає на носочки.
 • Наслідування мами, яка ходить на підборах. Також дитина може побачити балерин і пробувати ходити, як вони.
 • ДЦП. У разі такої причини ходьби на носках у дитини будуть присутні й інші симптоми даного захворювання.
 • Родова травма. Вона може вплинути на роботу мозку малюка, але, як правило, цю причину виявляють і лікують задовго до перших кроків.
 • Пірамідна недостатність. Так називають порушення роботи тієї частини нервової системи, яка відповідає за пересування тіла.
 • Психологічні проблеми. Коли в родині малюка щось не виходить, дитина відчуває внутрішній дискомфорт і починає ходити на носочках підсвідомо, наче крадеться.

Більш дорослі діти

Якщо дитина в 4 роки, 5 років або старше продовжує ходити на носочках, причиною може бути неврологічна хвороба.

Крім того, діти старше трьох років можуть ходити навшпиньки з наступних причин:

 • Намагаються привернути до себе увагу.
 • Копіюють когось.
 • Намагаються виглядати вище.
 • Трапляється, дитина піднімається на носочки, коли до чогось дотягується, не хоче на що-небудь не стати або замерз. Ці причини не повинні викликати занепокоєння.

 

Примітний той факт, що іноді малюк робить перші кроки з опорою на повну стопу, а через певний час переходить на ходьбу на носках. Причиною тому служать деякі захворювання, перенісши які дитина отримала ускладнення на нервову систему. Виявити їх може тільки фахівець.

Правильна постановка стопи — пріоритет для батьків у період навчання малюка ходьбі. Підозри на різну патологію повинні служити сигналом своєчасного звернення до лікаря. Проігнорувавши цю проблему, батьки погіршать становище і спровокують розвиток більш серйозних захворювань.

Сколіоз, деформована стопа (клишоногість) — все це наслідки неналежного здійснення контролю даного питання з боку дорослих.

 

Що робити, якщо дитина ходить на носочках?

Побачивши, що дитина при ходьбі підіймається навшпиньки, багато батьків реагують по-різному. Хтось залишить без уваги, прочитавши інформацію про нормі подібного роду, яка має властивість проходити по закінченні трьох років. Хтось самостійно почне визначати причини  і заручившись підтримкою некомпетентних в даному питанні знайомих або джерел, почне самолікування. Інші звернуться до лікаря і прислухаються всім рекомендаціям спеціаліста.

Своєчасне втручання лікаря зменшить можливі ризики погіршення ситуації. Трапляється так, що дуже часто проблема нейтралізується курсом масажу, за допомогою якого знімається тонус м’язів.

Якщо батьки пустять все на самоплив, то лікування може розтягнутися на невизначений час. Згубно для здоров’я малюка батькам займатися самолікуванням. Сьогодні популярний масаж із запрошенням на будинок. У цьому випадку мамам і татам слід бути пильними, залучати до масажу тільки дипломованого спеціаліста.

Гармонійно і всебічно розвиває м’язи, знімає тонус плавання. Саме заняття у воді рівномірно розподіляють навантаження на всі групи м’язів. Перевага плавання полягає у відсутності локальної навантаження на м’язи.

Лікувальна гімнастика теж відіграє значну роль в позбавленні від гіпертонусу м’язів. Рекомендована фахівцями ходіння по гальці стимулює м’язи ніг, а саме: здійснюється масування всіх рефлекторних точок ступні.

 

Вправи для дітей, що ходять на носочках

  Всі вправи повинні виконуватися систематично. Займатися з дитиною батькиможуть і в домашніх умовах. Виконання певного комплексу вправ принесе користь як малюкам, які ходять навшпиньки, так і абсолютно здоровим дітям.

  Проста в застосуванні вправа — взяти дитину за пахвові западини і, нахиливши вперед, стимулювати його до ходьбі. Пересуваючись при підтримці батьків, малюк буде здійснювати більш впевнені кроки. І тут необхідно стежити за правильною постановкою стопи.

Досить ефективним, на думку досвідчених мам і тат, вважається імпровізована доріжка, яка являє собою широку дошку, спирається на диван або ліжко. Водячи дитини вгору і вниз по доріжці можна виправляти його постановку стопи на повну стопу.

Помічником у вирішенні цієї проблеми виступає і фітбол. Як правило, малюк завжди, коли його ставлять на фітбол, впирається в нього повними стопами. Мама може виконати вправу разом з дитиною, убезпечивши малюка притримування м’яча між ніг. Якщо в тренуванні беруть участь обоє батьків, то м’яч зі стоячою на ньому дитиною можна перекочувати в різні сторони.

Профілактичними властивостями володіє масаж, який відповідальні батьки можуть робити самостійно. Взявши ногу дитини за щиколотку, мама або тато малюють пальцем на ступні вісімку. Подібне послідовне тактильне відчуття  і від пальців стопи, і до п’ятки дозволяють дитині відчути «підошву» ноги повністю.

Можна придбати масажний килимок або у домашніх умовах виготовити «сенсорну доріжку» з підручних матеріалів (губки, корки, олівці, вата і т. д.) Така доріжка розвиває у дітей тактильне сприйняття, координацію рухів, вміння тримати рівновагу та орієнтуватися на обмеженій площині, допомагає профілактиці плоскостопості та виправлення ходьби на пальчиках.

Регулярне виконання вправ сприятиме правильному формуванню стопи дитини.

 

 

Підготувала:  фахівець(консультант) 

інклюзивно-ресурсного центру

(вчитель-реабілітолог)

Ходимська Наталія Володимирівна


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора