A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області

Як навчити дитину різати ножицями?

Дата: 18.10.2022 09:57
Кількість переглядів: 281

 

Як навчити дитину різати ножицями?

  Уміння різати ножицями вимагає великої кількості навичок, як для малюків-дошкільників так і для дітей з особливими освітніми потребами. Щоб правильно різати ножицями, повинна відбуватися одночасно координація лівої і правої рук, які здійснюють абсолютно різні рухи. І справа ця не така вже й легка, як здається нам, дорослим. Часто у дітей з ООП порушений ручний праксис, слабкі м?язи кистей та слабко розвинена дрібна моторика, щоб ускладнює навчання даної навички інколи унеможливлює її.

Візьмемо, наприклад, різання по прямій лінії в центрі паперового листа. Дитина повинна тримати ножиці трьома пальцями однієї руки, при цьому постійно відкривати і закривати їх. У той час як другою рукою він тримає папір і рухає її слідом за ножицями. І в цей час ще потрібно залишатися на лінії розрізу. З цього очевидно і ясно - різання ножицями вимагає великої точності і двосторонньої координації.

В цей час інтенсивно розвивається дрібна моторика малюка, а разом з нею і головний мозок.

Ось чому так важливо навчити дитину вирізати ножицями, так само, як і іншим навичкам, які вимагають двосторонньої координації - застібання одягу, відкривання конверта, відкручування кришки від пластикової тари  і т.д.

Різання ножицями так само зміцнює руку малюка, готуючи її до письма. Задіюється та ж група м'язів, яка необхідна для правильного утримання олівця.

Починати навчати дитину різати ножицями можна в 2,5 - 3 роки, але все індивідуально, і залежить від його особливостей та навичок. Часто діти з затримкою психофізичного розвитку освоюють дану навичку набагато пізніше.

Нижче наведено кілька порад, які слід враховувати, навчаючи дитину користуватися ножицями.

1. Безпека понад усе! Діти потребують постійного нагадування, що ножиці особливий інструмент з гострими кінчиками і гострими лезами. Вони не є іграшкою і діти ніколи не повинні ставитися до них, як до таких.

Діти повинні бути завжди під наглядом дорослих під час роботи з ножицями.

2. Виберіть правильний вид ножиць. Ножиці повинні підходити дитині за розміром і зручно розміщуватися в його руці. Вони повинні мати тупий кінець, але гострі леза (інакше папір буде не різатися, а складатися і рватися).

Багато спеціальні дитячі ножиці з закритими лезами і кінцями підходять з метою безпеки, але різати ними неможливо через тупих лез. В цьому випадку, ні про який інтерес до вирізання ножицями і мови бути не може.

3. Навчіть дитину правильному положенню рук і пальців. І якщо у нього не виходить, м'яко і делікатно поправте його.

Ножиці завжди повинні знаходитися нижче плеча, але трохи вище ліктя. Рука при цьому близько до ребер, великий палець вгорі.

Якщо малюк весь час плутає положення великого пальця, наклейте на нього наклейку, або намалюйте мітку фломастером або ручкою, які будуть нагадувати йому.

Ножиці також повинні бути відведені не менше ніж на 20 см від обличчя і завжди спрямовані в протилежну сторону від тіла.

Увага до цих деталей не тільки забезпечить безпеку дитини при роботі з ножицями, але і дозволить уникнути труднощів при навчанні різати ножицями.

4. Давайте завдання малюкові, виходячи з його навичок і здібностей. Почніть з найпростіших вправ - просто різати по папері і вправлятися в відкриванні-закриванні ножиць. Як тільки цю вправу буде освоєно, запропонуйте малюкові різати короткі прямі лінії і поступово ускладнюйте завдання - йдіть до більш довгим лініях, зігнутим, хвилястим, зигзагом і т.д.

5. Використовуйте різноманітні матеріали. Нехай інтерес до вирізання ножицями у дитини не згасає. Для цього використовуйте менш традиційні для різання матеріали - ковбаски з листкового тіста, пластиліну, соломинки, листя, травинки.

Якщо вчитися різати ножицями за допомогою більш товстого паперу, то малюкові буде набагато легше.

Спробуйте різати старі яскраві журнали, невдалі фотографії і навіть тонкий наждачний папір і товсті в'язальні нитки. Тим більше, що з будь-якого матеріалу можна зробити аплікацію або виріб, і красива робота буде додатковим стимулом до користування ножицями.

6. Проявіть увагу, розуміння і підтримку.

Дуже часто, особливо на самому початку діти скаржаться, що різати ножицями їм дуже важко. Дійсно, якщо у малюка мало розроблені м'язи, його маленькі ручки швидко втомлюються. У такі моменти потрібно говорити дитині, як важлива для вас його робота і ви пишаєтеся тим, що він такий трудівник, і тим, що він робить таку важливу і складну роботу. Якщо малюк втомився, не наполягайте на продовженні роботи, дійте поступово, обережно.

7. Дозвольте малюкові самостійно різати ножицями (звичайно, під вашим наглядом). Не всі заняття з ножицями повинні мати конкретну задачу і мету. Дайте дитині шматочки кольорового паперу, в той час, коли ви готуєте обід. Нехай малюк сидить поруч з вами за столом і фантазує. А отримані шматочки паперу можна в подальшому використовувати при створенні колажу або листівки.

Вчіть малюка вирізати ножицями легко, радісно, ??невимушено, в ігровій формі і у вас все вийде!

 

Підготувала:

Фахівець інклюзивно-ресурсного центру (вчитель-реабілітолог)

Ходимська Наталія Володимирівна


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора